Free walking tour po Miliczu 2015

Lokalizacja

Organizator

Włodzimierz Ranoszek – Przewodnik Terenowy po Dolinie Baryczy

Start: Centrum Informacji Turystycznej w Miliczu

Włodzimierz Ranoszek
Email: ranoszek@wp.pl
www.wranoszek.pl

Opis wydarzenia

2015-10-03 10:00:00

Kto miał już okazję słuchać fascynujących historycznych opowieści przy dźwiękach liry korbowej? Zaręczamy, że niewielu miało tę przyjemność.

Warto doświadczyć jej zatem choć raz w życiu!

Propozycja skierowana jest do rodzin z dziećmi. Obejmuje: fabularne zwiedzanie miasta Milicz z przewodnikiem w stroju historycznym, połączone z opowieściami przy upojnych dźwiękach liry korbowej.

Zwiedzanie można zakończyć obiadem w Restauracji Parkowa – z karpiem w roli głównej.

 

Udział w wydarzeniu bezpłatny.

Liczba miejsc ograniczona (decyduje kolejność zgłoszeń).

 

Chęć uczestnictwa zgłaszać należy u organizatora wydarzenia – od 15.09. do 02.10. (lub przez formularz na stronie: www.wranoszek.pl). 

Relacja z wydarzenia

Zwiedzanie fabularyzowane miasta Milicza polegało na oprowadzeniu przez przewodnika w stroju historycznym po zabytkach miasta, z wiodącym tematem przewodnim oraz udziałem aktorów w historycznych kostiumach, którzy wcielili się w postacie historyczne i legendarne.

Jako aktorzy wzięli udział:

- Alina Hippner, jako Hrabianka

- Marcelina Sidzińska, jako Mieszczka

- Adam Kustra, jako Czarnoksiężnik i jako Skrzat

Autorem scenariusza, autorem i wykonawcą ballady Clavis Regni Poloniae (śpiew, lira korbowa) oraz prowadzącym wycieczkę był przewodnik Włodzimierz Ranoszek

Tematem przewodnim wycieczki był Klucz Królestwa Polskiego. Tak nazywany był Milicz, podczas sporu który toczył się w 1339 r. między biskupem wrocławskim Nankerem a królem czeskim Janem Lukseburskim, dążącym do opanowania polskiego tronu. Postawa biskupa w dużej części zadecydowała o dalszych losach Śląska, czyli pozostaniu w polskiej prowincji kościelnej, mimo włączenia go do ziem Korony Czeskiej. Zadaniem uczestników wycieczki było uratowanie miasta przed najazdem wojsk króla Jana Lukseburskiego i odnalezienie pozostałości średniowiecznego Milicza. W scenariuszu znalazły się także odniesienia do początków i upadku Królestwa Polskiego.

W wydarzeniu wzięło udział łącznie 90 osób. Ze względu na dużą ilość zgłoszeń zorganizowano dodatkowy termin o godz. 8.00. Uczestnicy byli z Wrocławia, Krotoszyna i Milicza.

 

Włodzimierz Ranoszek