Święto Sadów 2014
Lokalizacja
Organizator

Sadownicy, Urząd Gminy w Krośnicach, Zespół Kultury i Bibliotek w Krośnicach
Krośnice
Ewa Kałka
Email: bpkrosnice3@wp.pl
71 384 60 45
Opis wydarzenia




Już po raz siedemnasty lokalni sadownicy będą obchodzić swoje święto. Wydarzenie trwające dwa dni będzie obfitować w różne atrakcje: występy lokalnych artystów, grupy dzieci, a także jarmark lokalnych produktów, na którym nie zabraknie Użytkowników Znaku „Dolina Baryczy Poleca”, a lokalne gastronomie przygotują potrawy z karpia.
Relacja z wydarzenia
W ramach XVII edycji Święta Sadów w Wierzchowicach organizatorzy zadbali o dużą dostępność produktów lokalnych z Doliny Baryczy. Podczas imprezy prym wiodły oczywiście świeże owoce od miejscowych sadowników, soki, przetwory i ciasta z owocami ale nie zabrakło też stoisk gastronomicznych z daniami rybnymi (wszak jesteśmy w trakcie obchodów Dni Karpia), rękodzielniczych producentów i usługodawców z certyfikatem „Dolina Baryczy Poleca”.
Za dodatkową atrakcję Święta Sadów można uznać konkurs kulinarny „OWOCOWY RAJ dla podniebienia” zorganizowany przez Stowarzyszenie „Partnerstwo dla Doliny Baryczy”. W konkursie wzięło udział łącznie 14 różnych przetworów owocowych i deserów. Wśród przetworów pojawiły się syropy, soki, konfitury i powidła a wśród deserów dominowały owocowe ciasta.
Komisja konkursowa w składzie Marta Kamińska (organizator, „Partnerstwo dla Doliny Baryczy”), Iwona Turowska (Dolnośląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego) oraz Jarosław Lesiak (Byliny i susz, Odolanów podczas oceny ) pod uwagę brała wygląd, smak i aromat, pomysłowość, użycie lokalnych owoców. Wśród przetworów najlepszy okazał się: sok z czarnego bzu, jagody, aronii, z dodatkiem pędów młodych malin (Dorota Witkowska, Regionalna Kuchnia Barycka, Łapczyce, gm. Żmigród), zaraz za nim konfitura z agrestu z dodatkiem lawendy (Joanna Krawczyk – Lis, gospodarstwo agroturystyczne „Rumiane Jabłuszko”, Wierzchowice) a na trzecim miejscu powidła z cynamonem (Elwira Gracz, gospodarstwo sadownicze Romańczyk, Krośnice).
W kategorii deserów komisji najbardziej przypadły do gustu trzy ciasta: I miejsce: placek krasnala Hałabały (ciasto z jabłkami i śliwkami – Danuta Narolska, pokoje gościnne „Pod Lasem” Wszewilki, gm. Milicz, Stowarzyszenie Turystyki Wiejskiej w Parku Krajobrazowym „Dolina Baryczy”), na II miejscu placek owocowy (Teresa Duda, Miłosławice) a na III jabłkowo – orzechowe niebo (Joanna Krawczyk – Lis, gospodarstwo agroturystyczne „Rumiane Jabłuszko”, Wierzchowice).
Nagrody w konkursie ufundowali „Partnerstwo dla Doliny Baryczy” (małe AGD, koszyki, płyty z filmem „Rytmy natury w Dolinie Baryczy”,mini książka kucharska) oraz Szkółka Drzew i Krzewów w Świebodowie (bony o wartości po 50 zł na zakup drzewek owocowych).
Partnerzy
Stowarzyszenie "Partnerstwo dla Doliny Baryczy"
CETS Krośnice