Wycieczka edukacyjno-przyrodnicza „Rowerem po ścieżkach przyrodniczych” 29.09.2018
Lokalizacja
Organizator
Dolnośląski Zespół Parków Krajobrazowych
Milicz Kolejowa 10
Cezary Tajer
Email: ctajer@dzpk.pl
509 760 981
Opis wydarzenia



29 września /sobota/
Wycieczka edukacyjno-przyrodnicza „Rowerem po ścieżkach przyrodniczych”
MIEJSCE: zbiórka pod Centrum Bioróżnorodności „Dolina Baryczy” nad Zalewem w Miliczu, ul. Kolejowa 10, Milicz
CZAS TRWANIA: 11:00–15:00
Poznaj Stawy Milickie rowerem pod przewodnictwem doświadczonego przyrodnika. Trasa wynosi ok. 30–40 km: wyruszysz szlakiem dawnej kolejki wąskotorowej do Rudy Milickiej i Stawna, potem ścieżką przyrodniczą przejedziesz między stawami Słonecznym Górnym i Wilczym, a następnie przez Dyminy dotrzesz do Grabownicy. Tu czeka Cię postój przy wieży widokowej, trasa ścieżką przyrodniczą „Wokół Stawu Grabownica”, a potem przejazd do wsi Duchowo, zwiedzanie zabytkowego wiatraka oraz „Chaty Młynarza” i powrót do Milicza. Zgłoszenie do 25.09.2018, telefonicznie: 509 760 981, bądź mailowo: ctajer@dzpk.pl. W razie bardzo złej pogody wycieczka może zostać odwołana. LICZBA MIEJSC: 25
Relacja z wydarzenia
29 września odbyła się wycieczka rowerowa, której trasa, licząca około 30 km, wiodła z Milicza do Rudy Milickiej, Grabownicy, Czatkowic i Duchowa. W wyprawie brały udział grupy rowerzystów z Bojanowa, Kalisza, Oleśnicy i Wrocławia.
Po drodze, na ścieżce przyrodniczej w rezerwacie „Stawy Milickie” cykliści oglądali ptaki wodno-błotne, w tym czaple białe i czaple siwe, mewy oraz bieliki. Następnie grupa rowerzystów udała się w kierunku zabytkowego XIX-wiecznego cmentarza ewangelickiego koło Grabownicy. Po drodze była także wieża widokowa we wsi Grabownica, z której rozciąga się widok na największy w tym rejonie staw. Ostatnim punktem wycieczki była wieś Duchowo, a w niej Chata Młynarza i wiatrak Bronisław – po skansenie oprowadzała i o zabytkach dawnej sztuki młynarskiej opowiadała p. Kazimiera Defratyka. Po powrocie do Milicza część turystów skorzystała z oferty kulinarnej Pierogarni nad Zalewem, natomiast pozostali goście udali się na smażoną rybę do restauracji „U Bartka”.
Turystów w liczbie 25 osób oprowadzał pracownik DZPK Cezary Tajer, który wszystkim uczestnikom wręczył bony upowazniające do odebrania pamiątek z tegorocznych Dni Karpia. Bony zostały ufundowane przez Stowarzyszenie „Partnerstwo dla Doliny Baryczy”.
Oprac. Cezary Tajer