Goszcz na Fali - 14.09.2019
Lokalizacja
Organizator
Opis wydarzenia
14 września/sobota/
Goszcz na Fali
Miejsce: Plac pałacowy w Goszczu
Godziny: 7:00–22:00
Na terenie „monarchii” karpia milickiego zabrzmi muzyka znad wielkiej i małej wody. Śladami ptaków gniazdujących w Dolinie Baryczy dotrzemy aż do morza na festiwal muzyki szantowej. Plenerowy piknik nad goszczańskim stawem urozmaicą teatralne i plastyczne warsztaty dla dzieci o tematyce wodnej i marynistycznej. Jarmark produktów lokalnych będzie okazją do posmakowania ryb i innych specjałów z Doliny Baryczy. Zawody wędkarskie przy pałacowym stawie przyciągną miłośników ryb. Dla odkrywców historii i tajemnic goszańskiego pałacu możliwość zwiedzania z przewodnikiem. Po zmierzchu rozpocznie się iluminacja świetlna pałacu oraz stawu.
KOSZT: bezpłatny
LICZBA MIEJSC: NIEOGRANICZONA
Relacja z wydarzenia
W zmienionej lokalizacji, tj. na dziedzińcu pałacowym, a także w odnowionej formule i pod nazwą „Goszcz na fali” - odbyła się w sobotę 14 września twardogórska edycja Dni Karpia 2019.
Zaczęły ją (po godzinie 8) zawody wędkarskie, zwieńczone ogniskiem, które wsparciem objęła Piekarnia Familijna Sp.J. Elżbieta Kowalczyk, Witold Kowalczyk. Od godziny 13 rozpoczął się blok rekreacyjny dla dzieci z udziałem animatorów „Jacek i Agatka”.
Krótka rozgrzewka poprowadzona przez pracownice twardogórskiej biblioteki poprzedziła start o godzinie 15 wycieczki rowerowej z Campusu w Domasławicach do Goszcza. Uczestnicy eskapady otrzymali przed startem okolicznościową koszulkę. Przejazd ten odbył się nowo wybudowaną ścieżką pieszo-rowerową Domasławice – Goszcz, zrealizowaną w ramach działania „Realizacja lokalnych strategii rozwoju kierowanych przez społeczność” objętego Priorytetem 4 „Zwiększenie zatrudnienia i spójności terytorialnej”, zawartym w Programie Operacyjnym „Rybactwo i Morze”. Koszt budowy ścieżki został dofinansowany w wysokości 300 000,00 zł, z czego 255 000,00 zł to środki pochodzące z Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego.
Wjazd na dziedziniec pałacowy w Goszczu cyklistów, wśród których nie zabrakło burmistrza Pawła Czulińskiego, był spektakularnym oficjalnym otwarciem festynu. Po chwili odpoczynku, potrzebnej uczestnikom wycieczki rowerowej, nastąpiło uroczyste otwarcie wystawy kolekcji sprzętu fotograficznego i archiwalnych fotografii w sali wystawienniczej w Goszczu, zorganizowanej przez Bibliotekę Publiczną Miasta i Gminy w Twardogórze im. Wł. St. Reymonta. Wyposażenie sali wystawienniczej współfinansowano ze środków Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego Unii Europejskiej w ramach Programu „Rybactwo i Morze”.
Związek z morzem pojawił się zarówno w otwierającej festyn wycieczce ścieżką pieszo-rowerową, jak i w otwartym obiekcie wystawowym, zatem nie powinien zaskoczyć rozpoczęty o godzinie 17 blok koncertowy zespołów, wykonujących muzykę związaną z żeglarstwem i folklorem morskim czyli „Szanty na dziedzińcu”. Zespół Skippers to formacja z Krotoszyna występująca na szantowej scenie od 25 lat. W tym czasie czwórka pieśniarzy i instrumentalistów przemierzyła większość regionów Polski, a także odwiedziła Francję i Czechy. Za Horyzontem to kolejny zespół, który zaprezentował się w tego wieczoru na goszczańskiej scenie. To formacja żeglarsko - folkowa pochodząca z Wrocławia. Swoją muzykę prezentują na dużych i małych scenach w całej Europie i USA. Autorski materiał to "świat morza widziany oczami kobiet, inspirowany folkiem irlandzkim". "Nasza muzyka to podróż przez wzburzony ocean i zielone celtyckie wzgórza. W swoich tekstach zabieramy słuchacza na pokład starego żaglowca i do pełnej gwaru tawerny w jednym z tysięcy portów, które razem odwiedzimy”.
Tak z kolei zapraszał na sobotni koncert zespół DRAKE! "Prawym Halsem" to również grupa artystów, których połączyła na scenie miłość do muzyki i żeglarstwa. Wspólne pasje i zainteresowania zrodziły ten muzyczny projekt, którego efekty można było usłyszeć w ostatniej części koncertu.
Od zmierzchu można było podziwiać niezwykle widowiskową iluminację świetlną ruin pałacu oraz pałacowego stawu. W dowolnym momencie można zwiedzić unikatową wystawę, a do dyspozycji uczestników imprezy były liczne stoiska, oferujące dobrodziejstwa produktów lokalnych z Doliny Baryczy, takich jak m. in.: oleje, miody, chleby, wędliny, ryby, soki jabłkowe, a nawet piwa kraftowe.
Nie zapomniano o gastronomii - była okazja skosztowania ryb (szczególnie karpia) oraz innych regionalnych specjałów kulinarnych z Doliny Baryczy i nie tylko. Była kawa i napoje gorące – w wersji… rowerowego straganu, a także atrakcyjne dla dzieci dmuchańce. W konkursach (zarówno dla dzieci, jak i dla starszych) można było zdobyć atrakcyjne nagrody - gadżety gminne.
O tak bogaty zestaw atrakcji (a nawet sprzyjającą pogodę!) zadbali organizatorzy: Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Twardogórze im. Wł. St. Reymonta oraz Referat Funduszy, Promocji i Rozwoju Urzędu Miasta i Gminy w Twardogórze – we współpracy z Campusem Domasławice, Gminnym Ośrodkiem Sportu i Rekreacji w Twardogórze, strażakami OSP z gminnych jednostek, Kołem Wędkarskim nr 24 w Twardogórze, a także Stowarzyszeniem „Partnerstwo dla Doliny Baryczy”.