Dzień Otwarty Centrum Bioróżnorodności nad milickim Zalewem - 21.09.2019
Lokalizacja
Organizator
Województwo Dolnośląskie - Dolnośląski Zespół Parków Krajobrazowych
Opis wydarzenia
21 września /sobota/
Dzień Otwarty Centrum Bioróżnorodności nad milickim Zalewem
MIEJSCE: Centrum Bioróżnorodności nad milickim Zalewem, ul. Kolejowa 10
CZAS TRWANIA: 10:00–14:00
Poznaj fachowo zaprezentowane walory przyrodnicze, historyczne i kulturowe Parku Krajobrazowego „Dolina Baryczy”. Szczególnie atrakcyjna jest wystawa preparatów zwierząt – można obejrzeć z bliska i pogłaskać: bielika, wydrę, kormorana, perkoza, bobra, dzięcioły, norkę amerykańską oraz kolekcję jaja ptasich. Wystawę uzupełnią ciekawe prezentacje multimedialne. Jest ona szczególnie polecana dla rodzin z dziećmi oraz uczniów.
KOSZT: BEZPŁATNE
LICZBA MIEJSC: nieograniczona
Relacja z wydarzenia
SPOTKANIA Z PRZYRODĄ – NA ROWERZE I W CENTRUM
W ramach Dni Karpia 2019 Dolnośląski Zespół Parków Krajobrazowych przy wsparciu Stowarzyszenia „Partnerstwo dla Doliny Baryczy” zorganizował 21 września dwie imprezy – Rowerową wycieczkę przyrodniczo-edukacyjną po rezerwacie przyrody „Stawy Milickie” oraz Dzień otwarty Centrum Bioróżnorodności.
W słoneczną, ciepłą sobotę 21 września pod Centrum Bioróżnorodności przy milickim zalewie stawiła się grupa miłośników jazdy na rowerze. Na miejsce zbiórki przybyło w sumie 17 indywidualnych osób dorosłych oraz rodzin z dziećmi. Niektórzy turyści byli z daleka m.in. z Jeleniej Góry i Wrocławia, inni z bliższych rejonów np. z Milicza i Szkaradowa.
Przed wyjazdem w teren rowerzyści mogli obejrzeć ekspozycję przyrodniczą w Centrum Bioróżnorodności, o której opowiadał pracownik DZPK Leszek Matacz. Wszyscy otrzymali bezpłatne bony na gadżety związane z Dniami Karpia – kubki, koszulki, upominki. Szczególnie zainteresowanym wypożyczono lornetki do obserwacji ptaków.
Wycieczka – pod przewodnictwem Cezarego Tajera, również pracownika DZPK – wyruszyła z półgodzinnym opóźnieniem, gdyż trzeba było zaczekać na dojazd kilku osób, które zostały „wyprowadzone w pole” przez GPS i nie trafiły od razu na miejsce zbiórki. Jednak, gdy wszyscy zapisani na rowerowy wypad dotarli na miejsce, zwarta i zdyscyplinowana grupa ruszyła na przyrodniczą przygodę.
Najpierw cykliści skierowali się szlakiem dawnej kolejki wąskotorowej do Rudy Milickiej, a następnie na ścieżkę przyrodniczą po rezerwacie „Stawy Milickie”. Po drodze, na wybranych przystankach, uczestnicy wycieczki mogli posłuchać opowieści o historii wąskotorówki, a także o walorach przyrodniczych Parku Krajobrazowego „Dolina Baryczy”. Po okrążeniu stawu Słonecznego Górnego i Wilczego grupa dotarła do osady Dyminy i dalej nad staw Golica. Tutaj przydały się lornetki – na zbiorniku można było zaobserwować duże stada dzikich gęsi oraz daleko pod zwartymi łanami trzcinowisk czaple białe i sporadycznie czaple siwe. Po krótkim postoju wszyscy podążyli w kierunki wsi Grabownica, jednak po drodze wycieczka zatrzymała się na starym XIX-wiecznym cmentarzyku ewangelickim, gdzie była dogodna okazja do przedstawienia w zarysie historii regionu.
Dalsza trasa wiodła przez Grabownicę do wieży widokowej skąd turyści mieli możność obejrzenia panoramy jednego z największych stawów w Dolinie Baryczy. Ostatnim punktem wycieczki było dotarcie do wsi Duchowa pod stary wiatrak „Bronisław”. Tutaj część grupy rozjechała się w inne kierunki, lecz kilkoro wytrwało do końca i wraz z przewodnikiem o zaplanowanej porze dotarło ponownie nad zalew. Nie zawiodła pogoda i sprzęt rowerowy, a także kondycja, więc wszyscy rozstali się w przyjaznej atmosferze.
W tym samym czasie, gdy odbywała się wyprawa rowerzystów, inni turyści mogli oglądać wystawę przyrodniczą w Centrum Bioróżnorodności oraz zapoznać się z ofertą edukacyjną DZPK. Ci, którzy odwiedzili Centrum również otrzymali bony na ciekawe gadżety, a także materiały promocyjne DZPK – foldery, broszury i mapy ukazujące piękno i wartości przyrodnicze nadbaryckiego regionu. Frekwencja była wysoka, gdyż liczbę zwiedzających można było liczyć w dziesiątkach.
Spore zainteresowanie oboma wydarzeniami wskazuje na potrzebę obcowania z przyrodą i poznawania jej tajemnic, co oczywiście najlepiej robić ze znawcami tematu, którymi są terenowi pracownicy Dolnośląskiego Zespołu Parków Krajobrazowych.
Oprac. Cezary Tajer