Wycieczka rowerowa krajoznawczo-edukacyjna - 21.09.2019

Lokalizacja

Organizator

Województwo Dolnośląskie - Dolnośląski Zespół Parków Krajobrazowych


Cezary Tajer
Email: ctajer@dzpk.pl
509 760 981

Opis wydarzenia

2019-09-21 10:00:00

21 września /sobota/

Wycieczka rowerowa krajoznawczo-edukacyjna

MIEJSCE: Centrum Bioróżnorodności nad milickim Zalewem, ul. Kolejowa 10

CZAS TRWANIA: 10:00–14:00

Wyrusz pod przewodnictwem pracownika DZPK trasą rowerową szlakiem dawnej kolejki wąskotorowej z Milicza w kierunku Grabownicy (przez Rudę Milicką), aby poznać w terenie walory przyrodnicze i kulturowe Parku Krajobrazowego „Dolina Baryczy”. Przejazd rowerem po ścieżce przyrodniczej w rezerwacie przyrody Stawy Milickie oraz wejście na wieżę widokową na Stawie Grabownica. Uczestnicy muszą posiadać własny, sprawny sprzęt rowerowy. Ubezpieczenie we własnym zakresie.

KOSZT: BEZPŁATNY

LICZBA MIEJSC: 30

Udział płatny/ bezpłatny
udział bezpłatny, pytaj o bon na wydarzeniu, uprawnia do odebrania nagrody
Ważne informacje
konieczność zgłoszeń

Relacja z wydarzenia

SPOTKANIA Z PRZYRODĄ – NA ROWERZE I W CENTRUM

W ramach Dni Karpia 2019 Dolnośląski Zespół Parków Krajobrazowych przy wsparciu Stowarzyszenia „Partnerstwo dla Doliny Baryczy” zorganizował 21 września dwie imprezy – Rowerową wycieczkę przyrodniczo-edukacyjną po rezerwacie przyrody „Stawy Milickie” oraz Dzień otwarty Centrum Bioróżnorodności.

W słoneczną, ciepłą sobotę 21 września pod Centrum Bioróżnorodności przy milickim zalewie stawiła się grupa miłośników jazdy na rowerze. Na miejsce zbiórki przybyło w sumie 17 indywidualnych osób dorosłych oraz rodzin z dziećmi. Niektórzy turyści byli z daleka m.in. z Jeleniej Góry i Wrocławia, inni z bliższych rejonów np. z Milicza i Szkaradowa.

Przed wyjazdem w teren rowerzyści mogli obejrzeć ekspozycję przyrodniczą w Centrum Bioróżnorodności, o której opowiadał pracownik DZPK Leszek Matacz. Wszyscy otrzymali bezpłatne bony na gadżety związane z Dniami Karpia – kubki, koszulki, upominki. Szczególnie zainteresowanym wypożyczono lornetki do obserwacji ptaków.

Wycieczka – pod przewodnictwem Cezarego Tajera, również pracownika DZPK – wyruszyła z półgodzinnym opóźnieniem, gdyż trzeba było zaczekać na dojazd kilku osób, które zostały „wyprowadzone w pole” przez GPS i nie trafiły od razu na miejsce zbiórki. Jednak, gdy wszyscy zapisani na rowerowy wypad dotarli na miejsce, zwarta i zdyscyplinowana grupa ruszyła na przyrodniczą przygodę.

Najpierw cykliści skierowali się szlakiem dawnej kolejki wąskotorowej do Rudy Milickiej, a następnie na ścieżkę przyrodniczą po rezerwacie „Stawy Milickie”. Po drodze, na wybranych przystankach, uczestnicy wycieczki mogli posłuchać opowieści o historii wąskotorówki, a także o walorach przyrodniczych Parku Krajobrazowego „Dolina Baryczy”. Po okrążeniu stawu Słonecznego Górnego i Wilczego grupa dotarła do osady Dyminy i dalej nad staw Golica. Tutaj przydały się lornetki – na zbiorniku można było zaobserwować duże stada dzikich gęsi oraz daleko pod zwartymi łanami trzcinowisk czaple białe i sporadycznie czaple siwe. Po krótkim postoju wszyscy podążyli w kierunki wsi Grabownica, jednak po drodze wycieczka zatrzymała się na starym XIX-wiecznym cmentarzyku ewangelickim, gdzie była dogodna okazja do przedstawienia w zarysie historii regionu.

Dalsza trasa wiodła przez Grabownicę do wieży widokowej skąd turyści mieli możność obejrzenia panoramy jednego z największych stawów w Dolinie Baryczy. Ostatnim punktem wycieczki było dotarcie do wsi Duchowa pod stary wiatrak „Bronisław”. Tutaj część grupy rozjechała się w inne kierunki, lecz kilkoro wytrwało do końca i wraz z przewodnikiem o zaplanowanej porze dotarło ponownie nad zalew. Nie zawiodła pogoda i sprzęt rowerowy, a także kondycja, więc wszyscy rozstali się w przyjaznej atmosferze.

W tym samym czasie, gdy odbywała się wyprawa rowerzystów, inni turyści mogli oglądać wystawę przyrodniczą w Centrum Bioróżnorodności oraz zapoznać się z ofertą edukacyjną DZPK. Ci, którzy odwiedzili Centrum również otrzymali bony na ciekawe gadżety, a także materiały promocyjne DZPK – foldery, broszury i mapy ukazujące piękno i wartości przyrodnicze nadbaryckiego regionu. Frekwencja była wysoka, gdyż liczbę zwiedzających można było liczyć w dziesiątkach.

Spore zainteresowanie oboma wydarzeniami wskazuje na potrzebę obcowania z przyrodą i poznawania jej tajemnic, co oczywiście najlepiej robić ze znawcami tematu, którymi są terenowi pracownicy Dolnośląskiego Zespołu Parków Krajobrazowych.

                                                                                                                   Oprac. Cezary Tajer