Pokazowe odłowy Ostoja – Milicz - 05-06.10.2019

Lokalizacja

Organizator

Gospodarstwo Rybackie Milicz


Aleksander Kowalski
Email: m.k.goralska@gmail.com
603 388 926

Opis wydarzenia

2019-10-05 12:00:00

5–6 października /sobota–niedziela/

Pokazowe odłowy Ostoja – Milicz

MIEJSCE: Ostoja – stawy Gospodarstwa Rybackiego Milicz, Droga leśna nr 19 w bok od ul. Grzybowej

CZAS TRWANIA: 12:00–19:00

Przybądź do Ostoi konika polskiego, by zobaczyć na żywo tradycyjne odłowy na stawach rybackich. Piękno i nieskazitelna przyroda Ostoi są magnesem, który co roku przyciąga tu mieszkańców i turystów. Po pokazie odłowów można kupić świeżo odłowione ryby. Dla gości będą dostępne stoiska z różnymi produktami lokalnymi i stoiska gastronomiczne serwującą danie z ryb i nie tylko. Przygrywać będą zespoły lokalne – Marciny i Pierścienie. Na terenie Ostoi będzie możliwość zobaczenia koników polskich oraz wędkowania. Przybądź tu z rodziną i zakochaj się w tym miejscu!

KOSZT: bezpłatny (możliwość wędkowania, możliwość zakupu świeżej ryby)

LICZBA MIEJSC: nieograniczona

Udział płatny/ bezpłatny
udział bezpłatny, pytaj o bon na wydarzeniu, uprawnia do odebrania nagrody
Ważne informacje
możliwość wędkowania, możliwość zakupu świeżej ryby

Relacja z wydarzenia

5 października 2019 roku, jak co roku w sobotę o 12:00, w pierwszy weekend października, rozpoczęły się pokazowe odłowy na Ostoi. Odłowy trwały również w niedzielę od 12:00. Podczas tej uroczystości wszystkich uczestników powitał Aleksander Kowalski. Podziękował wszystkim partnerom  za pomoc w realizacji tego przedsięwzięcia, a wszystkim przybyłym za uczestnictwo, pomimo zapowiadanej deszczowej pogody. Na szczęście pogodynka była mniej łaskawa niż rzeczywistość. W sobotę było pochmurno, a deszczyk był jedynie przez chwilę, natomiast niedziela była chłodna, ale słoneczna.

Punktem kulminacyjnym imprezy były pokazowe odłowy na stawie Irena. Staw był odławiany zarówno w sobotę, jak i w niedzielę. Uczestnicy mogli się zapoznać z tradycyjnymi odłowami. Rybacy sieciami zaciągali rybę, by w tradycyjny sposób, za pomocą podbieraków przenieść je na stół do sortowania. W tym miejscu następowało dzielenie ryby na grupy względem jej wielkości i gatunku. Dopiero co  odłowione wrzucane były do dużych basenów ze świeżą wodą, z których trafiały do sprzedaży. Ryby cieszyły się, jak co roku, ogromnym zainteresowaniem, a kolejka do ich zakupu, w kulminacyjnym momencie, była całkiem spora.

Dla chętnych do skonsumowania ryby na miejscu było udostępnionych kilka punktów gastronomicznych serwujących ryby smażone, a także inne przysmaki z ryb. Na stoiskach nad stawem Irena można było zakupić rękodzielnicze wyroby, lokalne produkty, takie jak jabłka, miody, przetwory, zioła i suszki, a także naturalne kosmetyki. Dla chętnych chcących przeczytać dobrą książkę było również stoisko z poezją Katarzyny Georgiou. Ponadto można było się zapoznać ze stoiskami Nadleśnictwa Milicz, a na stoisku Banku Spółdzielczego zasięgnąć opinii w sprawach bankowych lokat, czy kredytów.

Podczas całej uroczystości odbywały się również występy kapeli ludowej Marciny z Marcinowa oraz zespołu Pierstniczanie z Pierstnicy. Atrakcją był również występ siłacza Tadeusza Hryciuka, którego siłę można było podziwiać, a nawet się z nim zmierzyć.

W tradycyjnych odłowach na Ostoi szacunkowo było w ciągu tych dwóch dni ok 2 tysięcy ludzi, nie tylko z Milicza i okolic, ale z Dolnego Śląska i niedalekiej Wielkopolski. Odłowy odwiedzili również burmistrz  Piotr Lech oraz prezes Banku Spółdzielczego Katarzyna Misiak. W niedzielę na Ostoję przyszedł kandydat na senatora Bogdan Zdrojewski.

Imprezę wspierali: Gmina Milicz, Bank Spółdzielczy w Miliczu, Nadleśnictwo Milicz i Partnerstwo dla Doliny Baryczy, a strażacy z OSP Milicz aktywnie włączali się w pomoc w organizacji.

Filmik z odłowów dostępny w internecie:

https://www.youtube.com/watch?v=KLfLObJiWqk&feature=youtu.be&fbclid=IwAR2aciMt5LZVJ52-VNDgE_rYCzQR_40puEr7jZ22zCru0Dbfbhy7e4C5pSQ