Spływ kajakowy CZYSTA BARYCZ 2015

Lokalizacja

Organizator

Stowarzyszenie na rzecz Edukacji Ekologicznej w Dolinie Baryczy

Milicz pomost na Baryczy obok ruin zamku (przy Technikum Leśnym)
Zofia Pietryka
Email: zofiapietryka@op.pl
606316128, 698469574

Opis wydarzenia

2015-09-17 08:15:00

Spływ kajakowy połączony ze sprzątaniem rzeki Baryczy. Ekologicznie, świadomie i bardzo na czasie! Propozycja dla grup szkolnych z gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych, z regionu Dolina Baryczy (max. 8 osób z danej szkoły: opiekun + 7 uczniów).

Organizatorzy zapewniają (bezpłatnie): kajaki, opiekę ratownika oraz nadzór instruktorów kajakarstwa. Na miejsce spływu trzeba dojechać we własnym zakresie.

Spływ zakończy się w Sułowie – poczęstunkiem przy ognisku. Nie ma to jak pyszne jedzenie po dobrym i satysfakcjonującym wysiłku!

 

Maksymalna liczba uczestników spływu: 80 osób

 

Chęć uczestnictwa należy zgłaszać u organizatora wydarzenia w terminie do 14.09. (liczy się kolejność zgłoszeń).

Relacja z wydarzenia

17 września odbył się już po raz dziewiąty spływ kajakowy "CZYSTA BARYCZ" 

 Organizatorem spływu było Stowarzyszenie na rzecz Edukacji Ekologicznej "Dolina Baryczy", działanie od wielu lat wspierane jest przez gminę Milicz i odbywa się dzięki pomocy wielu partnerów lokalnych w tym Nadleśnictwo Żmigród, wypożyczalnie kajaków oraz Partnerstwo dla Doliny Baryczy.

Spływ został wpisany w program Dni Karpia jako wydarzenie edukacyjne oraz nasz lokalny wkład w ogólnopolską akcję " Sprzątanie Świata", która w tym roku odbyła się pod hasłem „Wyprawa - poprawa”

Nad organizacją i przebiegiem czuwały Zofia Pietryka i Hanna Jankowska, o bezpieczeństwo dbali ratownicy Wojciech Szczepaniak, Leszek Żuber i Dawid Jedrzejak.  

Już od godz. 8.00 przy pomoście na Baryczy w Miliczu, zajeżdżali usługodawcy z kajakami: Kompleksowe Usługi Turystyczne- Maciej Kowalski, Hanna Jankowska , BG Sportsrent- Beata Głowacz,  Danuta Narolska,  Marcin Woźniak , Skajfan Sylwia Barańska  w sumie do dyspozycji było 56 kajaków.

W spływie wzięło udział ponad 100 osób w tym przedstawiciele partnerów oraz młodzież szkolna i nauczyciele z Gimnazjum w Milicza, Sułowa, Wróblińca, Bukowic, Zawoni, Technikum Leśnego, I Liceum Ogólnokształcącego, szkoły przyszpitalnej,  Ośrodka Szkolno- Wychowawczego, MSPD i ON ,  międzynarodowa grupa wolontariuszy Mobilni Polacy oraz przedstawiciele gminy Milicz z Michałem Gołąbem na czele.

Przed wypłynięciem, instruktor kajakarstwa Hanna Jankowska przeprowadziła warsztaty dotyczące techniki pływania kajakiem oraz zasad zachowania się na wodzie, Zofia Pietryka zachęciła do bezpiecznego zbierania śmieci na rzece i wspólną dbałość o czystość środowiska.

Powoli kajaki były spuszczane na wodę a uczestnicy mogli sprawdzić swoje umiejętności, dla niektórych był to pierwszy spływ, więc korzystali z podpowiedzi bardziej doświadczonych.

Na Baryczy był niski poziom wody i uczestnicy spływu musieli sobie pomagać w pokonywaniu trudniejszych miejsc, szczególnie na pierwszym odcinku do Ostoi, tam też można było zostawić pierwsze uzbierane śmieci. Potem już Barycz w pełni pokazała swoje uroki, piękna słoneczna pogoda sprzyjała obserwacji okolic i  integracji. Śmieci nie było zbyt dużo, niektórzy jednak wyłowili opony, części od sprzętów domowych a nawet stary komputer. Maciej Kowalski, czekał na wyremontowanych pomostach na Baryczy i odbierał od kajakarzy wypełnione worki a także zbierał to co zostawili pseudoturyści w okolicach rzeki i pakował wszystko do samochodu.

Wszyscy bezpiecznie dotarli do tamy w Sułowie, tutaj zostawione zostały zebrane śmieci - kilkanaście wypełnionych worków i wielka satysfakcja, że znowu wspólnie zadbaliśmy o czystość Baryczy.

Na placu udostępnionym przez Stowarzyszeniu byłych pracowników PAFAWAG w Sułowie na uczestników czekał już poczęstunek przygotowany przez Nadleśnictwo Żmigród, wszyscy się integrowali i z apetytem smakowali kiełbaski z grilla. Niespodzianką był pokaz umiejętności strażackich przygotowany przez Państwową Straż Pożarną w Miliczu, zasady udzielania pomocy przy zagrażających życiu obrażeniach oraz pokaz sprzętu ratowniczego.

 

Zofia Pietryka

prezes Stowarzyszenia na rzecz Edukacji Ekologicznej "Dolina Baryczy"